A Techno Könyve és annak titkai – Márk Petes-Varga története
Márk Petes-Varga: A techno történetének magyar krónikása
Honnan jött az ötlet, hogy megírd „A Techno Könyvét”?
Mesélj arról, mi inspirált arra, hogy ezt a műfajt könyv formájában dolgozd fel.
* Az egész onnan indult amikor techno party-utazós élménybeszámolókat írtam egy másik elekrtonikus zenei weboldal számára még 2022-ben és egyre fokozotabbá vált bennem az érzés, hogy ezt egy nagyobb szintre kellene/lehetne emelni és talán belevágni egy könyv megírásába, de hogy pontosan milyenbe az akkor még nem volt tiszta. Akkoriban egy számomra már jól ismert meme jött velem szembe ahogy lapozgattam a social médiámat és azonnal felvillant az a bizinyos villanykörte a fejem felett és világossá vált mit kell tennem. Szinte azonnal kirajzolódott elöttem a könyv teljes tartalma és struktúrája.
Milyen volt a kutatómunka?
A techno története elég szerteágazó. Hogyan találtad meg a legfontosabb információkat, különösen a detroiti kezdetekről vagy a berlini mozgalomról?
* Nagyon izgalmas, egy önmagában életreszoló élmény és ahogy egyre mélyebbre ástam úgy ámított el még jobban a mozgalom komplexitása és sokszínűsége. Az információk tulnyomó többsége interjúkból, hivatalos forrásokból, cikkekből, újságíróktól, dokumentum filmekből, a művészektől illetve az ő managementjüktől, club és fesztivál tulajoktól származnak, szóval mondhatjuk hogy elsőkézből. Csak hogy pár példát említsek itt; Rocco Veenboer az Awakenings atyjával leveleztem sokat, aki személy szerint le volt nyűgözve az irásomtól, Dimitri Hegemannal a Tresor tulajával úgyszintén illetve Chris Liebing - Richie Hawtin - Sven Väth managementje vagy Dr. Motte maga, akik kokrétan besegítettek az írásba és háttér infókkal egészítették ki az én munkámat. Detriotból volt szerencsém beszélni és szemelyésen is talákozni pl. Cornelius Harris-el az Underground Resistance label managerrével és Mad Mike Banks-el a techno kultúra egyik alapítójával, továbbá sikerült beszélni és engedélyezetetni fotókat és tartalmakat Juan Atkins-el, Derrick May-el, Carl Craig-el vagy éppen Robert Hood-al. Nem utolsó sorban az én személyes tapasztalatim is szerepet kaptak itt mivel immáron 20 éve vagyok a techno kultúra lelkes tagja s követője és ez idő alatt sokat tanultam & fejlődtem én magam is mint bulizó. Utólag belegondolva eléggé felfoghatatlan az egész, hogy mekkora körökben is mozogtam, a techno hatalmasi közt, én a senki raver.
Van olyan történet, ami különösen közel áll hozzád?
A könyv tele van izgalmas eseményekkel és emlékekkel. Melyik az, ami a legjobban megfogott téged írás közben?
* Persze, sok ilyen van és kb az egész könyvet kitudnám emelni, de talán a Francia rave scene kezdetei, a Spanyol “La Ruta del Bakalo” és a Love Parade rész áll a szívemhez a legközelebb. Ezeket részeket mai napig újra olvasom és kicsit olyan érzéseket kelt bennem mintha én is a részese lettem volna ezeknek az izgalmas történéseknek. A Berlin techno fejezetbe továbbá beillesztettem az én saját élményeimet is amikkel jómagam szembesültem amikor elsőként volt szerencsém bejutni Tresorba vagy a hirhedt Berghainba.
Miért tartottad fontosnak, hogy eloszlasd a techno körüli tévhiteket?
Sokak szemében a techno csak „bulizene.” Szerinted mit adhat ez a könyv azoknak, akik kevésbé ismerik a műfajt?
* Pontosan ez az egyik fő célja a könyvemnek, hogy az emberek jobb rálátást kapjanak és megértsék ez nem csak bulizene. E-zenében techno a legösszetettebb és sokrétűbb, egy nemzedékeken átivelő kúltúrális mozgalom, amit nem lehet annyival letudni, hogy ez csak tuc-tuc. Itt megismerhetik az olvasók a zene születését, hogy mi motiválta az alkotókat és hogy milyen távlatokat ért el ez a műfaj világszerte. Másodsorban tisztázni akartam, hogy mi is a techno mint zenei műfaj mivel manapság még a fanok zöme sincs tisztában ezzel és minden létező elektronikus műfajt technonak hívnak, ami igazán sajnálatos.
Hogyan választottad ki, hogy kikről írj részletesebben?
Juan Atkins, Richie Hawtin, Oscar Mulero nevei jól ismertek. Van olyan kevésbé ismert előadó, akit szívügyednek tartasz?
* Ahhoz hogy megértsük a kezdeteket és magát a műfajt nyilván szükségszerű bemutatni azokat akik lefektették az alapjait a mozgalomnak és ahogy az kibontakozott az évek során úgy léptek be a képbe újabb és újabb meghatározó művészek a világ minden pontjáról akik folytatták és saját elképzeleiseik szerint tovább gazdagitották a hangzást így őket is muszáj volt megemlíteni, hisz nélkülük a ma ismert techno nem lenne ugyan az. A könyvben az egyik fejezet konkrétan nekik van szentelve és kezdésként azzal indítottam itt, hogy sajnos kizárt minden érdemes zenészt részletesen bemutatni mert ahhoz 10 könyv tartalma sem lenne elég. Így tehát a legnagyobb hatást keltő művészeket vettem célba akikről, csak úgy mint a techno szerelmeseinek, a kezdő érdeklődőknek is illik többet megtudniuk. A fent említett urak között olyan művészek életrajzait osztottam meg mint pl: Miss Djax, Octave One, Eddie Fowlkes, Monika Kruse, K-Hand, Dr. Motte, Tanith, Ben Sims vagy Speedy J. És csak hogy a kérdésedre is valászoljak, ugyan a könyvben nagy szerepet nem kaptak, az én igazi szívügyem az összes mai underground előadó. Nélkülük a szcéna sokkal nagyobb bajban lenne mint ahogy jelenleg áll, mert leszámítva az öregmotorosokat, művészi tartalmat szinte teljes kizárólagosággal az underground réteg szolgáltatja nekünk, így ők a legfontosabb résztvevői a történésnek.
Szerinted milyen szerepe van a techno zenének a mai világban?
Ez a műfaj sok kultúrát és közösséget összeköt. Hogyan látod a techno jövőjét?
* Techno ma egy trendy business. Én egy eléggé realista alkat vagyok, olykor igen skeptikus, és látva azt a tömérdek szennyet amit ma a szcéna magában foglal s amilyen irányba folyamatosan halad az egész, én nem vagyok túl delülátó a techno jövőjét illetően. Ugyanakkor leírni sem fogom soha, hisz ez a műfaj jól ismert a változásra való képességeiről és amikor majd végre kiszakdunk ebből a hardcore-edm trendből ami ma világszerte uralkodik, akkor helyre állhatnak a dolgok úgyvélem. Jelenleg az a legnagyobb baj, hogy mindenki a múltba tekint. Kilencvenes évek legkeményebb hangzásait kutyulják a wannabe DJ-k össze minden szeméttel, tánc és extravagáns megjelenést majmolnak a fanok feltünési viszketegségből, holott ez az egész mindig is arról szólt, hogy légy önmagad és éld át a pillanatot, a jövő hangzását ami előre mutat.
Mit jelent számodra, hogy magyar vagy és technóval foglalkozol?
Hatott rád a magyar zenei kultúra? Hogyan látod itthon a techno helyzetét?
* Nem igazán, azonban Magyar mivoltom meg nem tagadhatom és országunk egyik, hanem a legjelesebb elektronikus zenei úttörője - Bernáthy Sándor is helyet kapott a könyvben. Sajnos ahogy maga a mi kicsiny országunk úgy a magyar techno is évezredekkel le van maradva a világtól. Én bejártam a fél világot techno tekintetében, volt szerencsém a legszentebb klubbok és fesztiválok eseményein résztvennem - jelenleg is külföldön élek, és az ami otthon zajlik az igazán basic még mindig. Leszámítva pár remek klub kezdeményezést és a nagyobb DC eseményeket amik jobbára igen mainstreamek, azért örvendetes látni hogy a formula kezd végre megszilárdulni otthon is.
Milyen visszajelzéseket kaptál eddig a könyvről?
Hogyan reagáltak az olvasók? Volt valami, ami különösen meglepett?
* A könyv még rendkívül friss, szinte még ropog, így igazából a hozzám közel állok visszajelzésivel tudok jobbára dicsekedni amik nyilván pozitívak
Mit tanácsolnál azoknak, akik most ismerkednek a techno világával?
Melyik eseményt, albumot vagy előadót ajánlanád nekik, hogy jobban megértsék ezt a zenei műfajt?
* Ez egy nehéz kérdés. Én mindenképp a kevésbe ismert előadókat és eseményeket ajánlanám viszont az underground hangzás és stilús megértéséhez kezdőknél lehet a kivánt hatás ellenkezőjét érnénk el. Ha már van egy stabil mainstreamebb alap abból lehet épitkezni, úgy hogy csak szépen fokozatosan előre mert én úgy vélem itt szinteket kell megjárnunk hogy átfogó képet kaphassunk a műfajról. Szoktam is hangoztatni, amikor kérdezik milyen technot szeretek, hogy én a technot szeretem ami magába foglal mindent: industrial, hard, dark, detriot, tech-houset néha még business technot is, ugyanakkor egy Richie Hawtin, Luke Slater vagy Jeff Mills munkásságának megismerésével nem foghatunk mellé kezdőknél sem. Detroit technohoz vagy IDM hangzáshoz azonban már szükséges némi “white-fül”.
Tervezel folytatást?
A techno folyamatosan fejlődik. Eszedbe jutott, hogy később esetleg írnál egy második részt, ami a jövőbeli trendeket és eseményeket dolgozza fel?
* Előrelathatóan nem. Úgy gondolom sikerült átfogó képet festenem a techno történelméről és mindeféle nagyképűséget nélkülözve állíthatom, hogy (tudomásom szerint) ennél komplexebb tartalom nincs a témavál kapcsolatban jelenleg a piacon. Viszont, soha ne mondd, hogy soha.. egy magyar fordítást idén mindenképp tervezek mivel jelenleg kizárólag angolul érhető el a Techno Könyve és ha ez idő alatt elkap az ihlet újra, akkor lehet ebből még akár több is
A könyvről szóló részletes cikkünket az alábbi linken olvashatjátok:
Honnan jött az ötlet, hogy megírd „A Techno Könyvét”?
Mesélj arról, mi inspirált arra, hogy ezt a műfajt könyv formájában dolgozd fel.
* Az egész onnan indult amikor techno party-utazós élménybeszámolókat írtam egy másik elekrtonikus zenei weboldal számára még 2022-ben és egyre fokozotabbá vált bennem az érzés, hogy ezt egy nagyobb szintre kellene/lehetne emelni és talán belevágni egy könyv megírásába, de hogy pontosan milyenbe az akkor még nem volt tiszta. Akkoriban egy számomra már jól ismert meme jött velem szembe ahogy lapozgattam a social médiámat és azonnal felvillant az a bizinyos villanykörte a fejem felett és világossá vált mit kell tennem. Szinte azonnal kirajzolódott elöttem a könyv teljes tartalma és struktúrája.
Milyen volt a kutatómunka?
A techno története elég szerteágazó. Hogyan találtad meg a legfontosabb információkat, különösen a detroiti kezdetekről vagy a berlini mozgalomról?
* Nagyon izgalmas, egy önmagában életreszoló élmény és ahogy egyre mélyebbre ástam úgy ámított el még jobban a mozgalom komplexitása és sokszínűsége. Az információk tulnyomó többsége interjúkból, hivatalos forrásokból, cikkekből, újságíróktól, dokumentum filmekből, a művészektől illetve az ő managementjüktől, club és fesztivál tulajoktól származnak, szóval mondhatjuk hogy elsőkézből. Csak hogy pár példát említsek itt; Rocco Veenboer az Awakenings atyjával leveleztem sokat, aki személy szerint le volt nyűgözve az irásomtól, Dimitri Hegemannal a Tresor tulajával úgyszintén illetve Chris Liebing - Richie Hawtin - Sven Väth managementje vagy Dr. Motte maga, akik kokrétan besegítettek az írásba és háttér infókkal egészítették ki az én munkámat. Detriotból volt szerencsém beszélni és szemelyésen is talákozni pl. Cornelius Harris-el az Underground Resistance label managerrével és Mad Mike Banks-el a techno kultúra egyik alapítójával, továbbá sikerült beszélni és engedélyezetetni fotókat és tartalmakat Juan Atkins-el, Derrick May-el, Carl Craig-el vagy éppen Robert Hood-al. Nem utolsó sorban az én személyes tapasztalatim is szerepet kaptak itt mivel immáron 20 éve vagyok a techno kultúra lelkes tagja s követője és ez idő alatt sokat tanultam & fejlődtem én magam is mint bulizó. Utólag belegondolva eléggé felfoghatatlan az egész, hogy mekkora körökben is mozogtam, a techno hatalmasi közt, én a senki raver.
Van olyan történet, ami különösen közel áll hozzád?
A könyv tele van izgalmas eseményekkel és emlékekkel. Melyik az, ami a legjobban megfogott téged írás közben?
* Persze, sok ilyen van és kb az egész könyvet kitudnám emelni, de talán a Francia rave scene kezdetei, a Spanyol “La Ruta del Bakalo” és a Love Parade rész áll a szívemhez a legközelebb. Ezeket részeket mai napig újra olvasom és kicsit olyan érzéseket kelt bennem mintha én is a részese lettem volna ezeknek az izgalmas történéseknek. A Berlin techno fejezetbe továbbá beillesztettem az én saját élményeimet is amikkel jómagam szembesültem amikor elsőként volt szerencsém bejutni Tresorba vagy a hirhedt Berghainba.
Miért tartottad fontosnak, hogy eloszlasd a techno körüli tévhiteket?
Sokak szemében a techno csak „bulizene.” Szerinted mit adhat ez a könyv azoknak, akik kevésbé ismerik a műfajt?
* Pontosan ez az egyik fő célja a könyvemnek, hogy az emberek jobb rálátást kapjanak és megértsék ez nem csak bulizene. E-zenében techno a legösszetettebb és sokrétűbb, egy nemzedékeken átivelő kúltúrális mozgalom, amit nem lehet annyival letudni, hogy ez csak tuc-tuc. Itt megismerhetik az olvasók a zene születését, hogy mi motiválta az alkotókat és hogy milyen távlatokat ért el ez a műfaj világszerte. Másodsorban tisztázni akartam, hogy mi is a techno mint zenei műfaj mivel manapság még a fanok zöme sincs tisztában ezzel és minden létező elektronikus műfajt technonak hívnak, ami igazán sajnálatos.
Hogyan választottad ki, hogy kikről írj részletesebben?
Juan Atkins, Richie Hawtin, Oscar Mulero nevei jól ismertek. Van olyan kevésbé ismert előadó, akit szívügyednek tartasz?
* Ahhoz hogy megértsük a kezdeteket és magát a műfajt nyilván szükségszerű bemutatni azokat akik lefektették az alapjait a mozgalomnak és ahogy az kibontakozott az évek során úgy léptek be a képbe újabb és újabb meghatározó művészek a világ minden pontjáról akik folytatták és saját elképzeleiseik szerint tovább gazdagitották a hangzást így őket is muszáj volt megemlíteni, hisz nélkülük a ma ismert techno nem lenne ugyan az. A könyvben az egyik fejezet konkrétan nekik van szentelve és kezdésként azzal indítottam itt, hogy sajnos kizárt minden érdemes zenészt részletesen bemutatni mert ahhoz 10 könyv tartalma sem lenne elég. Így tehát a legnagyobb hatást keltő művészeket vettem célba akikről, csak úgy mint a techno szerelmeseinek, a kezdő érdeklődőknek is illik többet megtudniuk. A fent említett urak között olyan művészek életrajzait osztottam meg mint pl: Miss Djax, Octave One, Eddie Fowlkes, Monika Kruse, K-Hand, Dr. Motte, Tanith, Ben Sims vagy Speedy J. És csak hogy a kérdésedre is valászoljak, ugyan a könyvben nagy szerepet nem kaptak, az én igazi szívügyem az összes mai underground előadó. Nélkülük a szcéna sokkal nagyobb bajban lenne mint ahogy jelenleg áll, mert leszámítva az öregmotorosokat, művészi tartalmat szinte teljes kizárólagosággal az underground réteg szolgáltatja nekünk, így ők a legfontosabb résztvevői a történésnek.
Szerinted milyen szerepe van a techno zenének a mai világban?
Ez a műfaj sok kultúrát és közösséget összeköt. Hogyan látod a techno jövőjét?
* Techno ma egy trendy business. Én egy eléggé realista alkat vagyok, olykor igen skeptikus, és látva azt a tömérdek szennyet amit ma a szcéna magában foglal s amilyen irányba folyamatosan halad az egész, én nem vagyok túl delülátó a techno jövőjét illetően. Ugyanakkor leírni sem fogom soha, hisz ez a műfaj jól ismert a változásra való képességeiről és amikor majd végre kiszakdunk ebből a hardcore-edm trendből ami ma világszerte uralkodik, akkor helyre állhatnak a dolgok úgyvélem. Jelenleg az a legnagyobb baj, hogy mindenki a múltba tekint. Kilencvenes évek legkeményebb hangzásait kutyulják a wannabe DJ-k össze minden szeméttel, tánc és extravagáns megjelenést majmolnak a fanok feltünési viszketegségből, holott ez az egész mindig is arról szólt, hogy légy önmagad és éld át a pillanatot, a jövő hangzását ami előre mutat.
Mit jelent számodra, hogy magyar vagy és technóval foglalkozol?
Hatott rád a magyar zenei kultúra? Hogyan látod itthon a techno helyzetét?
* Nem igazán, azonban Magyar mivoltom meg nem tagadhatom és országunk egyik, hanem a legjelesebb elektronikus zenei úttörője - Bernáthy Sándor is helyet kapott a könyvben. Sajnos ahogy maga a mi kicsiny országunk úgy a magyar techno is évezredekkel le van maradva a világtól. Én bejártam a fél világot techno tekintetében, volt szerencsém a legszentebb klubbok és fesztiválok eseményein résztvennem - jelenleg is külföldön élek, és az ami otthon zajlik az igazán basic még mindig. Leszámítva pár remek klub kezdeményezést és a nagyobb DC eseményeket amik jobbára igen mainstreamek, azért örvendetes látni hogy a formula kezd végre megszilárdulni otthon is.
Milyen visszajelzéseket kaptál eddig a könyvről?
Hogyan reagáltak az olvasók? Volt valami, ami különösen meglepett?
* A könyv még rendkívül friss, szinte még ropog, így igazából a hozzám közel állok visszajelzésivel tudok jobbára dicsekedni amik nyilván pozitívak
Mit tanácsolnál azoknak, akik most ismerkednek a techno világával?
Melyik eseményt, albumot vagy előadót ajánlanád nekik, hogy jobban megértsék ezt a zenei műfajt?
* Ez egy nehéz kérdés. Én mindenképp a kevésbe ismert előadókat és eseményeket ajánlanám viszont az underground hangzás és stilús megértéséhez kezdőknél lehet a kivánt hatás ellenkezőjét érnénk el. Ha már van egy stabil mainstreamebb alap abból lehet épitkezni, úgy hogy csak szépen fokozatosan előre mert én úgy vélem itt szinteket kell megjárnunk hogy átfogó képet kaphassunk a műfajról. Szoktam is hangoztatni, amikor kérdezik milyen technot szeretek, hogy én a technot szeretem ami magába foglal mindent: industrial, hard, dark, detriot, tech-houset néha még business technot is, ugyanakkor egy Richie Hawtin, Luke Slater vagy Jeff Mills munkásságának megismerésével nem foghatunk mellé kezdőknél sem. Detroit technohoz vagy IDM hangzáshoz azonban már szükséges némi “white-fül”.
Tervezel folytatást?
A techno folyamatosan fejlődik. Eszedbe jutott, hogy később esetleg írnál egy második részt, ami a jövőbeli trendeket és eseményeket dolgozza fel?
* Előrelathatóan nem. Úgy gondolom sikerült átfogó képet festenem a techno történelméről és mindeféle nagyképűséget nélkülözve állíthatom, hogy (tudomásom szerint) ennél komplexebb tartalom nincs a témavál kapcsolatban jelenleg a piacon. Viszont, soha ne mondd, hogy soha.. egy magyar fordítást idén mindenképp tervezek mivel jelenleg kizárólag angolul érhető el a Techno Könyve és ha ez idő alatt elkap az ihlet újra, akkor lehet ebből még akár több is
A könyvről szóló részletes cikkünket az alábbi linken olvashatjátok:
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: