Kühl Tamás: Évtizedek a DJ-pult mögött – A zene és a szakma változásai
Évtizedek a DJ-pult mögött: Kühl Tamás története és tanácsai a zenei szcénáról
Kühl, a hazai elektronikus zene egyik veteránja, több mint 30 év tapasztalatával mesél a szakma evolúciójáról és az őt érintő változásokról. Miként alakították át a DJ-szakmát a technológiai forradalmak, a közönség elvárásai, és a social média térhódítása? Mit tanulhatunk a régi időkből, és hogyan illeszthetjük be azokat a mai trendek közé? Az interjú betekintést nyújt a DJ-zés kulisszái mögé, miközben inspiráló tanácsokat ad azoknak, akik most kezdenék ezt a különleges utazást.
Te már régóta aktív vagy a DJ-k világában. Hogyan látod, mennyit változott ez a szakma, amióta elkezdted? Mi az, amit másképp tapasztalsz most, mint a pályád kezdetén?
A folyamatosan alakuló zenei stílusok és meghatározó trendek mellett legalább 4 féle hanghordozó tündöklését és bukását éltem meg, nem beszélve a folyamatokhoz tartozó technika változásokról. Mindehhez hozzáadjuk a könnyen és mindenki számára eléhető internet létrejöttét és a hozzákapcsolhato social media térhódítását, azt kell mondjam, hogy jórészt teljesen másról szól a jelenlegi szcéna mint a pályám elején, ami nagyjából 1990-től datálható.
Szerinted a közönség elvárásai hogyan formálódtak az évek során? Mi az, amire ma sokkal inkább figyelned kell, mint mondjuk tíz évvel ezelőtt?
10 ével ezelőtt már a jelenlegi trendek kezdték meghatározni a szakmát, kicsit jobban, talán 15 - 20 évet kellene visszamenni. Nagyjából 2010-ig a dj elsősorban egy közvetítő volt a zenéket készítő producerek és a közönség között, szerepe azért volt lényeges mert szelektorként a dj az, aki a szett felépítésével manipulálja a táncparkettet, a zenék programozásával kvázi irányítja a buli menetét. Minden zenének meg volt a maga szerepe az est menetében, és így a jó időben és jó sorrendben feltett opuszok sokkal hatásosabbak és sikeresebbek lehettek mintha csak szimplán otthon, vagy mondjuk egy rádióban hallgatta volna az ember random időben. Az akkor népszerű dj-k a szelecióik, a zenei vagányságuk és a technikai felkészültségük miatt tudtak kitünni. A publikum is azt várta el, hogy olyan friss zenék kerüljenek bemutatásra, lehetőleg hibátlan mixekben, amiket még nem ismertek. Rábízták magukat a dj-re és a flow-ra. Csak ez számított. Jelenleg a dj személye egy összetett fogalom. Egyszerre kell lemezlovasnak, zenésznek és média szakértőnek lenni, ahol az egykori dj skillek számítanak a legkevésbé, sok esetben ma már a dj és a popsztár fogalma egybeesik. A közönség is sokszor inkább azt várja el, hogy a dj-producer saját felvételei szólaljanak meg, amiket már különbző platformokról ismernek, a szett koncepciója: az utazás, a story lényegtelen, a hatásvadászaton van a hangsuly és itt vált a mai napra igazán jelentőssé az a vizuál ami már nélkülönözhetetlen kelléke a fellépéseknek.
A technológia fejlődése óriási hatással volt a DJ-k munkájára. Hogyan érzed, milyen hatást gyakorolt ez rád és a saját szettjeidre? Van, amit kifejezetten élvezel benne, vagy esetleg hiányzik valami a régi, analóg korszakból?
Pályám legelején kazettákat használtunk, aztán jött a lemezes korszak ami a cd-k megjelenésével ért véget, innen már nem volt annyira korszakos váltás számomra a pendrive. A különböző controller-laptop megoldásokat csak azért nem mondom, mert ez valahogy sose vonzott, nekem kicsit lélektelennek tünt, hogy laptopot nyomogassak vagy csak egy szimpla pult legyen előttem, ami azt a vizuális visszacsatolást mellőzi amit a lejátszó ad, de ez biztos megszokás kérdése, engem zavart és ezért nem is jött nagyon szóba, hogy átálljak erre a megoldásra. A bakelitek után kellett az a pótlék amit a jog tárcsa tekergetése adhat. A vinyl-nek mindig is meg lesz a romantikája, és ha valaki kente-vágta a tempó állításokat, akkor az annyira tudatos mint az uszás, ha egyszer ráéreztél sose fogod elfelejteni, most sem okoz gondot ha gyorsan egy lemezt kellene feltenni és mixelni, ugyanakkor azért nem szoktam tudatosan visszavágyni ezekehez az alapokhoz, mert nagyon tetszik a digitális technika által adott lehetőségek, főleg a loop-ok használata, ami jelentősen egyszerüsíti a keveréseket, és gyakorlatilag korlátlan szabadságot ad ahhoz, hogy hogyan is használod fel az adott trak-et, ezért azt kell mondjam, hogy nem szoktam nagyon az analóg korszakon nosztalgiázni, hacsak nincs valami speciális alkalom ahol csak korongokat lehet használni.
Ha visszagondolsz a régi idők legendás rendezvényeire, például a nagy fesztiválokra vagy klubestekre, melyik események hagyták a legmélyebb nyomot benned? Mi volt az, amit ezekben a bulikban a legjobban szerettél?
Komoly adrenalin kiállni az emberek elé és kicsit a lelkedet megnyitva ugy szórakoztatni, hogy ne vegyék észre, hogy pontosan, az elejétől a végéig az történik a tánctéren amit te akarsz. Bárhol, bármilyen fellépés is volt, mindig azok maradtak meg leginkább ahol ezeket a magammal szemben tett elvárásoknak meg tudtam felelni legyen az a Speedben, a Home-ban, a siófoki Flörtben a keceli Koronában vagy egy tokiói felhőkarcolóban, de bárhol is, csak most hirtelen ezek a képek ugrottak be így elsőre. Régen mindig azt mondtam, hogy azok a jó bulik amikor a szett végén a lemezestáskámban van a szívetek és az agyatok.
Mi a véleményed a mai fesztiválokról és klubkultúráról? Van valami, ami szerinted jobb lett az évek során, vagy hiányzik valami a régi idők hangulatából?
A technikai feltételek és a fellépésekhez tartozó show nagyon sokat fejlődött, ami egyfelől jó mert a jó hang és jó dj pult az nagyon ad egy tökéletes szettet. A visual egy bizonyos határig elismerem, hogy fontos, de ma egyre inkább jellemző, hogy ez van középpontban és a zenei produkció inkább csak másodlagos. Most is vannak nagyon jó hangulatu bulik, de még jobbak lehetnének, ha az emberek nem a rendezvény dokumentálásával lennének elfoglalva. Kevesebb telefon, több muzsika! Legyen a fókusz a dj-n és a zenén amit játszik. Ez egy jelentős különbség a jelen és mult között.
Milyen zenei trendeket látsz mostanában a leginkább dominálni? Vannak olyan új irányzatok vagy előadók, akik különösen inspirálnak? Hogyan próbálod ezeket beépíteni a saját munkádba?
Próbálom követni mi zajlik a nagyvilágban, de őszintén szólva ez egy elég impossible mission, mivel olyan szinten van a megjelenés dömping, hogy egyszerüen nincs vagy csak nagyon elenyésző időm marad arra, hogy a saját érdeklődési körömön kívűl is update maradjak más stílusokkal. Például a jelenlegi rádiós slágerekkel full kuka vagyok, mert annyira kiesik. A kis univerzumomban végig követtem a melodic techno tündöklését és számomra bukását, azzal, hogy ma már szinte teljesen mainstream állapotba került és gyakran csodálkozom is, hogy a pár éve még friss és haladó hangzásokkal operáló dj-k és producerek soundját mennyire változtatta a siker és pénzhajhászat. Mivel tudom, hogy a szórakoztatás a misszió mellett egy óriás biznisz, nem állok értetlenül a jelenség láttán, hallatán. Igy aki pár éve még inspiráló volt, az most nálam szitokszó és sajnos ez leginkább a fiatalabb generációs dj-kre, producerekre a legjellemzőbb, hamar jön a csillogás. Érdekes, hogy a régiekben nem nagyon csalódok sőt leginkább azt látom, hogy igazán meg tudnak ujulni, és aki régen is innovatív volt az a mai nappal is az tud lenni. Ezek a nevek, kiadók mindig szerepet kapnak a szettjeimben, legyen az a mélyebb melodic, indie, progressive vagy organic house. Nem is igazán a stílus érdekel, inkább a hangzás fontos, és a szettben betöltött funkció.
Hogyan látod a mai DJ-k szerepét? Szerinted miben különböznek a mostani generáció tagjai a régi legendáktól? Mi az, amit szerinted érdemes lenne megőrizni a régi időkből?
A DJ lét ma egy teljesen komplex tevékenység. Nekünk, a régebbi generációnak el kell sajátítanunk azt tudást és tapasztalatot, amibe a mai fiatalok már beleszületnek és természetes nekik, hogy zenélés mellett mennyire fontos a social média megjelenés, a self management vagy egyáltalán a management, a zenekészítés vagy készíttetés, hiszen ma már minden üzlet az ég adta világon mindent meg lehet szerezni a befektetés mértékétől függően és itt a baj, mert már régen nem a tehetség a lényeg, hanem a lehetőségek amit elsősorban az anyagiak határoznak meg. Ma már vehetsz magadnak saját zenét, amivel szerintem még olyan nagy baj nincs is, tekintve azt az arspoetikámat, hogy a dj az dj, a producer az producer és nem biztos, hogy egy jó dj, jó producer vagy fordítva. Egy tény, ma már ha karrierben gondolkodsz akkor mindegyik kell hozzá, de ha nem vagy zenész viszont jó dj vagy, akkor mindenkinek jó megoldás a ghost használata. A producer pénzt keres, a főhősnek lesz saját zenéje, de a dj tehetségének így megmaradnak a lehetőségei, hogy utat törhessen. Ahogy én látom a baj inkább ott kezdődik, hogy ma már fellépést is vehetsz, tehát ha pénzed van és befektetsz gyakorlatilag bárki jó lehetőségeket teremthet és ha bevásorolod magad egy körbe, egy idő után "elhiszik" és már maguktól jönnek a jobbnál jobb bulik. Számtalan ilyen példa van a fiatalabb generációban, és ha a régieket nézzük, ott azért látszik a névsorolvasásnál, hogy mindenki letette a maga névjegyét az asztalra, és az egykori lendület és zenei frisseség a mai napig meg van a legendáknál. Más kérdés az, hogy a fiatalabb közönség sokszor a saját korosztályát favorizálja a dj pultban és amikor meghallja, hogy a boomer mit művel csak akkor esik le a tantusz, hogy jéééé... Az is lényeges különbség, hogy az idősebb generáció tagjai 30 valahány éve építik magukat, sok friss arc pedig 3 hónap alatt szeretne befutni, amire jó esélye is van, ha jól használja az említett vívmányokat: social média, ghost, management...a dj skill nem mindig van jelen a sorrendben.
Persze vannak olyan tehetségek is akikben az elhivatottság mellett a szakmai alázat, a tisztelet maximálisan jelen van.
Ha visszatekintesz a saját karrieredre, van olyan fellépés vagy esemény, ami különösen emlékezetes számodra? Mi volt az, ami miatt ez a pillanat ennyire kiemelkedett?
Keceli Korona, karácsonyi buli. Csak magyarok játszottak. Full teltház. Mentem be a lemezestáskámmal, a tánctéren szétnyílt elöttem a tömeg és sorfalat állva vastapssal bandulkotam keresztül a tánctéren, fel a dj pultba. Megfoghatatlan élmény volt, azt a pillanatot soha semmire nem cserélném el.
Milyen tanácsot adnál azoknak a fiatal DJ-knek, akik most szeretnék elkezdeni a karrierjüket? Szerinted mi a legfontosabb dolog, amire figyelniük kell, ha sikeresek akarnak lenni ebben a szakmában?
Ez függ attól is, hogy ki milyen céllal szeretne karriert kezdeni, ha valaki a zene miatt akar dj lenni, biztos azt ajánlanám, hogy bármennyire is oldschool, de analóg módon, lemezjátszókról tanuljon meg mixelni, ha végzett a gyakorlással, akkor vegyen produceri leckéket, alvás helyett egy jó social média tanfolyamot javaslok. Mindeközben járjon el minél több buliba a tapasztaltabb lemezlovasok szettjeit a helyszinen elemezni. Ezek után sem biztos a jövő, sok a csalódás, és mindig fel kell állni a padlóról. Szerezzen minél több olyan ismeretséget akik bárhogy is támogatni tudják. A saját zenék demoit non-stop küldözgesse a kiadókhoz. Nem baj ha épít egy brand-et. Majd eljön a te időd is! Ha valakinél a karrier számít, akkor egyszerübb a helyzet: legyen sok pénzed az összes fenntit készen vásárold meg, a mixelést hagyd a sinc-re.
Ha egyetlen dolgot kiemelhetnél, amit a régi idők zenei kultúrája adott neked, és egy dolgot, amit a mai kor lehetőségei biztosítanak, mi lenne az? Hogyan illeszted ezt össze a saját stílusodban?
Ez a kultura mindig meg van, nem is tudok így semmit kiemelni, hiszen a zene fejlődése sok esetben recycling ami azt jelenti, hogy a régi dolgok jelennek meg uj formában, uj technikákkal, ez egy örök körforgás. Például a melodic techno, kb mint egy lelassított 90es évek végi trance, de mondhatnám a perkás, egykori tribal alapokat is akár a jelenlegi argentin vonalas progressive house-ban vagy az organic house-ban vagy akár az afro daraboknál. Minden uj tartalmazza a régit és ez így van jól.
Köszönjük, Tamás, hogy megosztottad velünk a gondolataidat és tapasztalataidat! Nagy öröm hallani, hogy miként éled meg a zene világának állandó változását!
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: