Vizsgálat alatt a Live Nation piaci túlsúlya az Egyesült Királyságban
Írta: Ostroml
A brit Live Nation, amely a koncertpiac egyik legerősebb szereplője, most a versenyhatóságok figyelmének középpontjába került. A brit független fesztiválszervezőket képviselő szövetség, az Association of Independent Festivals (AIF) hivatalos vizsgálatot kért a hatóságoktól, hivatkozva arra, hogy a Live Nation több mint 66%-os részesedéssel rendelkezik az Egyesült Királyság aréna-, stadion- és szabadtéri koncertpiacán.
A zenei rendezvényszektor Európa-szerte nehézségekkel küzd, a fesztiválpiac pedig különösen érzékenyen reagál a piac torzulásaira. A Live Nation jegyértékesítő partnere, a Ticketmaster is rendszeres kritikák és kormányzati vizsgálatokcélpontja lett, főként az Oasis visszatérő turnéjához kapcsolódó botrány kapcsán, amikor a rajongók váratlanul magas jegyárakkal szembesültek hosszú várakozás után.
Az ügy hátterében a dinamikus árazás jelensége is áll: ez a gyakorlat lehetővé teszi, hogy a jegyárak rövid időn belül drasztikusan változzanak, a kereslet függvényében. A brit parlament üzleti és kereskedelmi bizottsága már vizsgálja ezt az árazási modellt, mivel egyre több visszajelzés érkezik arról, hogy árdrágulásokkal és átláthatatlansággal jár.
Az AIF szerint a Live Nation piaci dominanciája versenyellenes viselkedésre utalhat, ezért sürgetik a hatóságok fellépését. Ezzel szemben Phil Bowdery, a Live Nation vezetője úgy nyilatkozott, hogy a vállalat nemcsak nagy arénákban és stadionokban, hanem kisebb helyszíneken is aktív, így a bemutatott statisztikák torzíthatják a valós képet.
John Rostron, az AIF elnöke viszont hangsúlyozta: minden piaci szereplőnek egyenlő esélyeket kell biztosítani, függetlenül attól, hogy multinacionális óriásról vagy független szervezőről van szó. A versenytorzulás ugyanis nemcsak a szervezőket, hanem a közönséget is hátrányosan érinti.
A következő hónapok meghatározóak lehetnek a brit koncertipar jövője szempontjából, hiszen a vizsgálatok hosszú távú változásokat is elindíthatnak a jegyértékesítés és a koncertszervezés szabályozásában.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: