Mit tud egy szubláda valójában?
Ha többet szeretnél tudni a szubládákról, a legjobb helyen jársz. David Bosch, a KEF vezető kutatási és fejlesztési mérnöke, szakértő a hangtechnológiában. Egyszerűen fogalmazva, ahogy Bosch az NME-nek elmondta, „a szubláda egy olyan hangszóró, amely átalakítja a zenei elektromos jelet hallható hanggá. Az 1980-as, 1990-es évek óta, a házimozi megjelenésével, új kifejezés született: szubláda.”
A hangszórók mérete számít (de nem mindig praktikus)
„A hangszórók kör alakú membránokkal rendelkeznek, amelyek levegőt nyomnak, hogy hanghullámokat hozzanak létre. A basszus előállításához sok levegőt kell gyorsan mozgatni, ami nagy felületet vagy nagy elmozdulást igényel. A hangszóródoboz mérete általában közvetlenül kapcsolódik ahhoz, hogy mennyire jól tudják reprodukálni a basszust. Minél nagyobb a doboz, annál jobban tudja reprodukálni a mély hangokat. Egy apró laptop hangszóró például nem igazán jó a basszusban.
Itt jön képbe a szubláda
A kisebb hangszórók nagyon alacsony basszus reprodukciójához néhány technológiát kell hozzáadni. Az aktív szubládák módosítják a jelet, hogy mesterségesen erősítsék a basszust, így egy kis hangszóró sok levegőt tud mozgatni. Ehhez sok erőt kell beletenni, ami sok erősítő teljesítményt jelent. Ez a szubláda lényege.”
Amit hallasz (és érzel!)
„Egy szubládával nem csak a zenei és filmes élményeid legalacsonyabb frekvenciájú tartalmait hallod. Ezeket a belső szerveid is érzik. A szubbasszus izgatja a testedet, mert a hullám mérete olyan nagy. Általában a zene érzéséről beszélünk. Amikor a basszus megmozgat, az nagyon izgalmas tud lenni. Amikor egy élő zenekart hallgatsz, egy rockbandát, ahol a basszusdobot nagyon erősen ütik, azt érezheted. Ez a varázslata annak, hogy próbáljuk reprodukálni a filmek és zene legalacsonyabb hangjait: ez rendkívül fizikai.”
Jó rezgések: miért érződik olyan jól
„Egy szubládával sokkal több a finomság. Szeretjük a basszust: az emberi agy arra van huzalozva, hogy nagyon izgatott legyen bármi iránt, ami megmozgat minket. A zene definíció szerint érzelmi, ugye?”
Próbáld ki ezen a számon
„Egy dal, ami eszembe jut, amit nagyon szeretek, az az Underworld 'Sola Sistim' című száma. Amikor egy szubládát hozzáadsz ehhez a dalhoz, azt mondod: 'Most beszélsz!' A dal legtöbb érdekes része valójában a basszusban és a szubbasszusban történik. Elég koszos, négyszög hullámú basszus. Az alsó része olyan... morcos.”
Hallgasd úgy a dalokat, ahogy a művészek szánták
„Egy jó hangrendszernek képesnek kell lennie arra, hogy reprodukálja, amit a művész szándékozott, legyen az élő zene (feltételezve, hogy jól lett felvéve) vagy stúdióban készült. Ha a művész szándékozott bármilyen basszust, akkor nyilvánvalóan szükséged van egy hangrendszerre, amely képes ezeket a hangokat reprodukálni. Különben kimaradsz belőle.”
Minden a helyén
„Rendkívül fontos, hogy hol helyezed el a szubládát. Egy szoba lényegében egy doboz. Amikor hangot generál egy hangszóró, és az eljut a falakig, egy része visszaverődik – és néha sokszor visszaverődik, mielőtt végül elnyelődik a felületeken. A szoba egyes területein nagyon hangos lesz; más területeken pedig nagyon csendes.
„Ez egy nagyon összetett téma, és az akusztikus tudományos közösség aktívan kutatja. A nap végén minden embernek elég sok időt kell töltenie azzal, hogy helyeket próbálgasson, amíg meg nem találja, mi a legjobb a szobájában – mert minden szoba más.”
Kapcsold le a lámpát és tekerd fel a 'woofert
„Az, hogy leülünk zenét hallgatni, már nem annyira gyakori. Az embereknek nincs sok idejük erre. Általában másodlagos tevékenységként hallgatunk zenét, miközben futunk, főzünk vagy vezetünk – stb. De teljesen más élmény leülni a sötétben, és kikapcsolni a többi érzékszervünket, hogy a hallgatás teljesen átvehessen, és megpróbálni érezni magunkat abban az előadásban. Elég erőteljes.”
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: