Független zeneipari szereplők tiltakoznak az UMG újabb felvásárlása ellen
Írta: Ostroml
Újra felbolydult a zeneipar, miután több mint 200 vezérigazgató és alapító közösen szólította fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg a Universal Music Group (UMG) és a Downtown Music Holdings között tervezett 775 millió dolláros felvásárlást. A nyílt levél Teresa Ribera ügyvezető alelnöknek lett címezve, és komoly aggodalmakat fogalmaz meg a független szektor jövőjét illetően.
A Downtown Music az Egyesült Államokban működik, és főként művészeket, jogkezelést és jogdíjszámítást érintő szolgáltatásokat nyújt. A levél szerint a felvásárlás az UMG kezébe adná ezeket a kulcsterületeket is, tovább erősítve a cég piaci dominanciáját és korlátozva a művészek és fogyasztók választási lehetőségeit.
Az aláírók arra figyelmeztetnek, hogy a független szektor, amely gyakran új műfajokat és hangzásokat hoz létre, hátrányba kerülhet egy ilyen mértékű piaci koncentrációval szemben. A nyilatkozat szerint:
„Mindenkinek megvan a maga szerepe – a világ legnagyobb zenei vállalatától kezdve a független startupokig. Amikor azonban túlságosan elbillen a mérleg, cselekednünk kell.”
„Mindenkinek megvan a maga szerepe – a világ legnagyobb zenei vállalatától kezdve a független startupokig. Amikor azonban túlságosan elbillen a mérleg, cselekednünk kell.”
A levél a 2024-es Omdia piaci adatokra hivatkozva kiemeli, hogy az UMG már most is Európa rögzített zenei piacának több mint 40%-át birtokolja – majdnem kétszer annyit, mint a következő legnagyobb szereplő. A Downtown felvásárlása pedig további kulcsfontosságú infrastruktúrákat – például terjesztést, jogdíjkezelést és elszámolást – vonna UMG irányítása alá, amelyeket ezrek használnak a független piacon.
Ez az aggodalom nem új keletű: a levélben említik az UMG korábbi, hasonló profilú cégek – mint a PIAS, a Hyperion és az Oriental Star Agencies – felvásárlását is. A mostani tiltakozás széles körű támogatást élvez, többek között olyan jelentős független szereplők részéről, mint a Beggars Group, az AIM, a Ghostly International, a City Slang és a Domino Recordings.
A koalíció teljes körű versenyjogi vizsgálatot kér az ügylettel kapcsolatban, különös figyelmet szentelve annak strukturális következményeire. A független zenei ökoszisztéma megőrzése, az innováció és a kulturális sokszínűség védelme most kulcsfontosságú kérdéssé vált az európai zeneipar jövője szempontjából.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: